< powrót

Jakie buty do siatkówki wybrać i na co zwrócić uwagę?

1 rok temu | 04.11.2022, 10:08 Jakie buty do siatkówki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiednich butów do siatkówki to absolutna podstawa. OPoznaj odpowiedzi na pytanie, jakie męskie lub damskie buty do siatkówki kupić.

Jakie wybrać buty do siatkówki - na co zwrócić uwagę

Siatkówka należy do jednych z najbardziej popularnych sportów w naszym kraju, na co wpływ ma między innymi to, że nasza kadra narodowa, czy też zawodowe drużyny odnoszą sukcesy i regularnie walczą z najlepszymi na świecie. Nasza reprezentacja to w końcu dwukrotni mistrzowie świata, a także srebrni medaliści mistrzostw z 2022 roku, które były organizowane w naszym kraju oraz w Słowenii. Podobnie jak w wypadku innych zawodowych sportów niezwykle potrzebne są odpowiednie buty. Jak wybrać dobre buty do siatkówki i na co zwracać uwagę?

Jakie powinno być dobre obuwie do siatkówki? - waga butów, technologie, stabilizacja, podeszwa butów

Nie ma butów do siatkówki, które są uniwersalne i można stwierdzić, że będą dobre dla każdego zawodnika. Bardzo ważne jest bowiem dopasowanie obuwia do siatkarza, czyli do swoich potrzeb, stylu gry, a także warunków fizycznych. Można jednak wyznaczyć pewne parametry, które powinny być na odpowiednim poziomie, by uznać, że mamy do czynienia z naprawdę niezłymi butami do siatkówki. 

Przede wszystkim mowa na przykład o wadze. Ta powinna być możliwie jak najniższa przy wzięciu pod uwagę jego konstrukcji. W ten sposób nie będzie on krępować ruchów, a także utrudniać wyskoków, czy też po prostu gry. Jeśli chodzi o buty do siatkówki damskie, mówimy o wadze pomiędzy 260 g a 310 g. Waga butów do siatkówki męskich powinna z kolei wynosić od 320 g do 420 g. 

Inna bardzo ważna kwestia to przyczepność. W ten sposób dbamy o swoje bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko poślizgu na parkiecie i tym samym redukując szanse na złapanie nieprzyjemnej kontuzji stopy, czy też kostki, która może pojawić się, gdy podeszwa nie zapewni odpowiedniej przyczepności. Jest to o tyle ważne, że siatka jest zawieszona 2,43 metra nad ziemią, przez co wracając na ziemie po wyskoku, przyczepność będzie niezwykle potrzebna. 

Odpowiednie buty do siatkówki muszą zapewniać również właściwą wentylację. Dzięki niej stopa będzie mogła oddychać wewnątrz buta i nie będzie intensywnie się pocić podczas gry. 

Skoro mówiliśmy o przyczepności, to nie można zapomnieć o tym, co ją zapewnia. Podeszwy butów do siatkówki są tak stworzone, by jak najlepiej przylegać do parkietu spotykanego na boiskach i uniemożliwiać butom zbyt duży poślizg, gdy tego nie chcemy. Dlatego podeszwy wykonuje się z gumy, której twardość musimy dopasować do naszych preferencji oraz stylu gry. Częścią podeszwy jest jednak także pianka, którą spotkamy we wnętrzu buta. Dzięki niej noszenie go jest znacznie bardziej wygodne. 

Jak wybrać najlepsze buty do gry w siatkówkę — wysokie czy niskie, komfort, Asics czy Mizuno?

Najczęściej siatkarze, chcąc wybrać najlepsze buty do siatkówki, zastanawiają się pomiędzy modelami od dwóch marek. Mowa tu o tych oferowanych przez firmę Asics, a także tych, które produkuje firma Mizuno. Mizuno, Asics i Adidas są bowiem największymi producentami butów do siatkówki. Ich produkty jednak się różnią. 

Wybierając pomiędzy markami, wszystko jest oczywiście kwestią osobistych preferencji. Utarło się, nie bez powodu, że buty do siatkówki Asics najczęściej są nieco szersze, a także lżejsze, gdyż firma ta wykonuje je, wykorzystując lekką siateczkę. Dzięki temu cała konstrukcja jest lżejsza, a także zapewnia lepszą wentylację. Jest to znak rozpoznawczy wielu modeli z serii Asics Gel. Odbija się to jednak na stabilizacji oraz amortyzacji. 

Niezła stabilizacja oraz amortyzacja to z kolei coś, z czego znane są buty od Mizuno. Modele takie jak Mizuno Wave Lightning wykorzystują w większym stopniu skórę, a do tego są one cięższe i zapewniają lepszą stabilizację. Przez to są one polecane szczególnie w wypadku siatkarzy o większej masie, którzy mogą w takim obuwiu poczuć się pewniej i nie martwić się podczas gry.

Oczywiście stereotypy dotyczą większości butów, a nie wszystkich modeli danej marki. Z tego powodu, nawet gdy odpowiada nam lekkość,którą oferują buty Asics możemy postawić na buty przeznaczone do siatkówki produkowane przez Mizuno. Buty do siatkówki powinny być w końcu wygodne dla nas, a nie wpisujące się w trendy, czy też stereotypy, które wokół nich panują. Dlatego mając wątpliwości wybierz buty, które po prostu ci się podobają i są dla Ciebie najbardziej komfortowe. 
 

Inna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas wyboru butów siatkarskich to wysokość cholewki. Podobnie jak w obuwiu koszykarskim, również buty do siatkówki występują, mając cholewki niskie, średnie oraz wysokie. Tutaj podobnie jak w wypadku marki jest to kwestią preferencji, a także budowy ciała. 
 

Wysoka cholewka zapewnia wyższy poziom amortyzacji i skuteczniej zapobiegają kontuzjom, gdyż lepiej chronią staw skokowy, czy też tłumią wstrząsy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ich waga jest wyższa z uwagi na więcej użytego materiału, czy też dodatkowe wkładki stabilizacyjne. Buty średnie, czyli z cholewką typu mid to dobre rozwiązanie, gdy buty typu high są dla nas zbyt ciężkie. Większość niższych siatkarzy, o niższej wadze wybiera buty niskie. Takie męskie obuwie zapewnia im odpowiednią mobilność.

Kolejna część buta, którą musimy dopasować do naszych preferencji to oczywiście podeszwa. Mowa tu przede wszystkim o twardości podeszwy. Musi być ona idealna, gdyż zbyt miękka podeszwa będzie przeszkadzała w szybkim reagowaniu, a także zapewnia gorszą amortyzację kostki. Obuwie ze zbyt twardą podeszwą będzie z kolei zbyt śliskie i może powodować dyskomfort. 

Buty do siatkówki męskie i damskie — jak dobrać rozmiar kupując dobre buty siatkarskie?

Chcąc kupić profesjonalne buty do siatkówki, które pozwolą Ci jak najlepiej uprawiać tę dyscyplinę sportu, trzeba oczywiście wybrać odpowiedni rozmiar. Jest to kwestia absolutnie kluczowa, a bardzo często najważniejsza, gdyż znacznie lepszym wyborem będzie przeciętne obuwie, lecz o idealnie dopasowane niż najlepszy model napakowany technologią, który nie będzie jednak dobrze dopasowany do twojej stopy. 

Wybór nie jest prosty i najlepiej dokonać go podczas mierzenia w sklepie stacjonarnym. Dopiero znając swój dokładny rozmiar, który odpowiada nam w poszczególnych modelach, czy też markach możemy zamawiać je w ciemno bez wcześniejszego mierzenia i martwienia się, że będzie trzeba je odesłać. 
 

Buty przeznaczone do siatkówki powinny odpowiednio stabilizować, co już mówi o tym, jak powinny być dopasowane do ciała. Muszą one w miarę ciasno przylegać i umożliwić poruszanie palcami, lecz nie pozwalać stopie na przemieszczanie się. Dodatkowo powinny one posiadać niewielki luz pomiędzy palcami a czubkiem. 

Ranking butów do siatkówki – najlepsze buty do siatkówki dla kobiet i męskie, polecane modele butów: Mizuno Wave Lightning, Asics Gel-Rocket 9

Obecnie jednym z najbardziej polecanych modeli, gdy weźmiemy pod uwagę stosunek jakości do ceny jest Asics Gel-Rocket 9. Te buty lepiej sprawdzą się raczej u amatorów, lecz i u zawodowców są w stanie dać radę podczas gry. Są one niezłej jakości, a do tego mają naprawdę niską cenę i regularnie trafiają na szczyty rankingów najlepszych butów sportowych tworzonych nie tylko w 2022, ale też w 2021 i 2020 roku. 

Jeśli mowa o modelach profesjonalnych to z kolei jednymi z najbardziej polecanych są buty Asics Sky Elite, a także Mizuno Wave Lightning. Z wyższej półki godny polecenia jest także Mizuno Wave Tornado, który jest jednym z najlepszych w ofercie marki Mizuno.